Nxt Wiki

From Nxt Wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Nxt Wiki and the translation is 100% complete.

Other languages:
беларуская • ‎čeština • ‎Deutsch • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎español • ‎suomi • ‎français • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎Nederlands • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎українська • ‎中文 • ‎中文(简体)‎

Wprowadzenie: Co to jest Nxt?

Nxt logo blue 300px.png

Film wprowadzający!

Nxt jest uważany za kryptowalutę drugiej generacji. W ramach wszystkich pojawiających się alternatywnych krytpowalut zmianie podlegają tylko takie rzeczy jak algorytm haszujący, czas pomiędzy kolejnymi blokami, początkowa trudność itd. Nxt wnosi o wiele więcej, został zaprojektowany od podstaw.

  1. Nie jest "alt-monetą" jak litecoin, peercoin i kolejne warianty, których kod został oparty na źródłach Bitcoina. Został napisany od podstaw w ramach całkowicie nowego kodu źródłowego.
  2. Zapewnia wbudowane wsparcie dla tak istotnych funkcjonalności takich jak zdecentralizowana wymiana peer-to-peer, system głosowania, wiadomości / czat, zdecentralizowany DNS i opcje dla transakcji natychmiastowych. Wiele walut opartych na Bitcoinie realizuje jedną lub dwie z tych możliwości. Nxt realizuje wszystkie z nich na ulepszonym modelu sieciowym, który został stworzony w celu uzyskania szybkości i skalowalności.
  3. Jest w 100% oparty na dowodzie stawki w grze (proof of stake - POS), w przeciwieństwie do dowodu pracy (proof of work - POW), na którym to mechanizmie jest oparta większość pozostałych monet. Zamiast korzystać z potężnych komputerów do "wydobywania" nowych monet Nxt wykorzystuje salda istniejących kont do "kucia" bloków i nagradzania kowali z opłat transakcyjnych. Algorytm dowodu stawki jest na tyle wydajny, jest jest możliwe jego uruchomienie na smartfonach i innych małych urządzeniach takich jak platformy Raspberry Pi. Ponadto metoda ta skutecznie likwiduje poważne zagrożenie bezpieczeństwa towarzyszące nieodłączne większości innych monet: wystawienie się na atak 51%, czy wiele innych luk, które są nieodłączną cechą dowodu pracy.
  4. Został rozgłoszony na wiele tygodni wcześniej w przeciwieństwie do okresu kilku godzin, co miało miejsce dla większość monet. Opiera się na wkładzie 21 BTC zrealizowanym przez 73 pierwszych uczestników. Jeden miliard monet Nxt został wydobyty z bloku początkowego Nxt. Są one obecnie rozprowadzane do tysięcy posiadaczy kont poprzez prezenty, transakcje oraz premie za wsparcie rozwoju platformy. Nxt jest notowany na http://coinmarketcap.com/, gdzie użytkownicy handlują nimi na zasadzie 1-na-1, jak również w scentralizowanych giełdach takich jak http://www.dgex.com, http://nxtchg.com, http://peercover.com czy http://vircurex.com
  5. Wkrótce Nxt będzie miał bardzo sprytną funkcję o nazwie "Transparentne kucie", które pozwoli aplikacji klienckiej każdego użytkownika na automatyczne określenie, który węzeł serwera wygeneruje następny blok. Pozwali to na wysyłanie transakcji bezpośrednio do tego węzła, minimalizując czas transakcji. Transakcje natychmiastowe oraz o wysokim priorytecie mogą być przetwarzane dla dodatkowych opłat. Równie ważnym elementem transparentnego kucia jest wyjątkowe zabezpieczenie protokołu, który może czasowo ograniczyć do zera moc kucia węzłów i wskazać, które powinny generować kolejny bloku, ale które nie - poprzez karanie kont aktywnie nie wspierających sieci i dystrybucji. W ramach transparentnego kucia nawet w sytuacji, gdy pojawi się właściciel posiadający 90% wszystkich Nxt zostanie uniemożliwione rozgałęzienie i wymuszenie rozejścia się łańcucha bloków: jeśli węzeł posiada 90% wszystkich Nxt, ale nie generuje bloków kiedy jest to zaplanowane, system zmniejszy jego moc kucia tymczasowo do zera, aby zapobiec niepożądanemu rozejściu się bloków.

Następne: Dowiedz się więcej o Nxt historia, powiązane odnośniki i strony WWW, aktualne możliwości oraz planowane funkcjonalności ... lub przejdź do Zaczynając z Nxt!

Retrieved from "https://nxtwiki.org/mediawiki/index.php?title=Nxt_Wiki/pl&oldid=8345"